Skrzywiona felga? To żaden problem!

Każda usterka w naszym samochodzie zawsze nas boli, emocjonalnie i finansowo. I nic w tym dziwnego, gdyż jesteśmy wręcz uzależnieni od szybkiego przemieszczania się. W czasach gdy auta nie były tak łatwo dostępne, całe życie mieliśmy zorganizowane w najbliższym otoczeniu – dziś praca 30km dalej nie jest już problemem, dlatego gdy auto ma awarie robi się duży problem

Jak reagować na dziurę w jezdni?

Nie wszystko podczas jazdy autem możemy przewidzieć, no niestety. Jeżeli to jest „tylko” dziura w jezdni, to całkiem całkiem nieźle. Jednak gdy zauważymy dziurę, której nie zdążymy ominąć, ani do niej skutecznie i bezpiecznie wyhamować… Wciśnijcie jedynie sprzęgło, o ile posiadacie auto z manualną skrzynią biegów – w automacie niestety nic nie można polepszyć sytuacji. Tym sposobem zmniejszycie ewentualne szkody poczynione przez nią. Wciskając sprzęgło, odcinacie silnik od mocnego szarpnięcia. Także całe uderzenie zostaje na kole i zawieszeniu. Ewentualne naprawy w tym miejscu na pewną dużo mniejsze, jakby miał do tego dość koszt remontu silnika lub chociaż poduszek jego.

Skutki mogą być, aczkolwiek niekoniecznie. W najlepszej opcji jedynie trochę osłabicie elementy gumowe na tym kole, ale to tyle.

W dalszych konsekwencjach może być:

  • Rozcięta opona,
  • uszkodzona felga
  • uszkodzone zawieszenie
  • uszkodzona półoś lub przegub

Uszkodzona felga, co dalej?

Jeżeli dokona się jeden z czarnych scenariuszy, poczujemy na kierownicy bicie lub ściąganie w którąś stronę. Należy wtedy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i ocenić straty. Jeżeli bicie nie jest duże, powietrze w kole się utrzymuje możemy delikatnie spróbować dojechać do wulkanizatora – o ile nie mamy go 200km w jedną stronę. Jeżeli jest za daleko, lub uszkodzenia są zbyt rozległe należy zmienić koło na zapasowe lub wezwać pomoc drogą.

Skrzywiona felga nie jest jeszcze końcem świata, za nim zaczniemy szukać nowego koła… Spróbujmy naprawić to obecne. Jeżeli uszkodzenie nie jest duże, specjalista jest w stanie doprowadzić ją do stanu z przed uderzenia. Dużo zależy też z jakiego materiału wykonana jest felga, w przypadku felg stalowych naprawia wygląda inaczej niż z kołami aluminiowymi. Średni koszt prostowania felgi dla felg stalowych zaczyna się od 50zł, a dla felg aluminiowych od 100zł. Wpisując w Google frazę „prostowanie felg Katowice” na pewno wyjdą wam odpowiednie wyniki.

Unikać należy również spawania felg, wizualnie i teoretycznie takie koło zostanie naprawione – jednak konstrukcja została naruszona kilkukrotnie. Pierwszy raz podczas uderzenia, kolejne podczas prostowania oraz spawania. Co w efekcie końcowym mocno osłabia konstrukcje, wjechanie w dziurę ponownie takim kołem mogłoby spowodować poważny wypadek.

Kiedy kupić nowe felgi?

Jeżeli uszkodzenia koła są zbyt duże, fachowy serwis od razu nam powie że to nie możliwe do naprawy. Ze względu że takiego koła z założoną oponą nie będzie się w stanie poprawnie wyważyć.

W jakich przypadkach lepiej kupić nowe felgi:

  • skrzywienie osi felgi,
  • głębokie zarysowania na obręczy
  • pęknięcia konstrukcji koła

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.