Testujemy płukanki do silnika, w jaki sposób poprawiają kondycje silnika!

Silnik stanowi zdecydowanie najważniejszą część w całym samochodzie. Jeśli silnik nie funkcjonuje w prawidłowy sposób to nie mamy mowy o jeździe bez żadnych trudności i problemów. W trakcie jazdy i regularnej pracy silnika powstają najróżniejsze osady lub zanieczyszczenia, które po pewnym czasie mogą zaburzać jego funkcjonowanie. Bardzo ważne jest więc usuwanie powstałych zanieczyszczeń i dbanie o silnik nie tylko wtedy, gdy wystąpią awarie i usterki. 

Jakie zanieczyszczenia mogą powstać w silniku?

Niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa w silniku powstają liczne zanieczyszczenia, które można podzielić na pewne kategorie. Między innymi są to szlamy i laki, czyli tak zwane zanieczyszczenia niskotemperaturowe. Wysokotemperaturowe osady to inaczej nagary. Oprócz wymienionych rodzajów zanieczyszczeń jest również grupa pewnych mechanicznych osadów składających się z kurzu czy też opiłek metali. Każde takie zanieczyszczenie może być przyczyną poważnych problemów z pracą silnika. Zaniedbanie regularnego czyszczenia to prosta droga do szybszego zużycia wielu elementów oraz znacznie poważniejszych usterek.

Każdy samochód posiada oczywiście specjalne układy oraz filtry chroniące silnik przed zanieczyszczeniami, lecz czasem i one zawodzą lub też okazują się niewystarczającym zabezpieczeniem.

Płukanki do silników

Dostępne na rynku płukanki to nic innego, jak właściwie dobrane mieszanki odpowiednich detergentów. Ich głównym zadaniem jest rozpuszczanie zanieczyszczeń w sposób bezpieczny. Płukanki mają bardzo skoncentrowaną formę, jednakże nie stanowią zagrożenia dla elementów silnika, takich jak uszczelki. Jeśli produkt nie spełniałby takich wymagań to nie mógłby być stosowany do oczyszczania. Wybierając płukankę do swojego własnego samochodu warto zdecydować się na produkt najwyższej jakości, który jest polecany przez specjalistów. Zastosowanie niewłaściwej płukanki może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Stosowanie płukanek do silnika

Płukanka działa w momencie przepływu oleju przez właściwe układy w samochodzie. Dlatego też należy dodać ją bezpośrednio do zbiornika na olej przez jego wymianą na nowy. Po zastosowaniu płukanki wszystkie kanały i przewody zostają oczyszczone, a żywotność poszczególnych elementów i układów przedłużona. Zanieczyszczenia powstające podczas pracy silnika mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić do różnych zatarć lub nawet poważnego zniszczenia silnika. 

Kiedy warto zastosować płukankę?

Kluczowa jest przede wszystkim regularność. Ilekroć w samochodzie ma być wymieniony olej napędowy tyle razy warto zastosować specjalistyczne płukanki. Pozwoli to za każdym razem wraz z wymianą oleju w całym układzie jednocześnie oczyścić go z wszelkich nagromadzonych zanieczyszczeń. Stosowanie płukanki jest również wskazane po zakupie samochodu używanego. Przede wszystkim nie wiadomo w takich przypadkach jaki wcześniej olej był stosowany oraz czy poprzedni właściciel dbał prawidłowo o silnik.

Płukankę warto wykorzystać także po usunięciu usterki, w której płyn chłodniczy mógł dostać się do układu napędowego. W innych sytuacjach, takich jak niekontrolowane zanieczyszczenia oleju również zaleca się wykorzystanie płukanki, aby silnik mógł dalej funkcjonować w prawidłowy sposób.

Sposób zastosowania płukanki

Płukanie silnika za pomocą specjalistycznej mieszanki tuż przed wymianą oleju napędowego nie stanowi żadnego utrudnienia i z całą pewnością nie komplikuje procesu. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że płukankę wlewa się do zimnego oleju. Dlatego jeśli samochód był wcześniej uruchomiony należy odczekać odpowiednią ilość czasu. Całą zawartość opakowania płukanki dodaje się poprzez wlew oleju. Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika na wolnych obrotach i pozostawienie go na jałowym biegu przez kilkanaście minut. Ten czas jest wystarczający, aby płukanka prawidłowo zadziałała i rozpuściła wszelkie zanieczyszczenia.

Płukanka wraz ze starym olejem, wszelkimi zabrudzeniami i filtrem usuwana jest jednocześnie. Olej napędowy wymienia się, gdy jest odpowiednio rozgrzany, dlatego też wcześniejsze uruchomienie silnika wraz z płukanką nie stanowi żadnej przeszkody.

Dlaczego warto stosować płukankę do silnika?

Nawet niewielkie zabrudzenia i zanieczyszczenia mechaniczne mogą powodować całkowite zapychanie się kanalików w układzie napędowym. Doprowadzenie do takiego stanu jest obarczone sporym ryzykiem zatarcia i uszkodzenia silnika. Zanieczyszczenia czasami są wynikiem nieprawidłowej jazdy lub niewłaściwego dbania o samochód. Zastosowanie płukanki pozwala odwrócić nieco sytuację i przywrócić dawny stan całego układu. Dbając o silnik i cały układ napędowy między innymi poprzez regularną wymianę oleju i stosowanie specjalistycznych płukanek można długo cieszyć się bezproblemową pracą silnika. Wszelkie pytania i wątpliwości warto kierować do bardziej doświadczonych od siebie osób zajmujących się wymianą oleju. Konsultacja czasem może okazać się niezwykle wartościową i cenną lekcją, która pozwoli lepiej dbać o silnik w późniejszym czasie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.