Jakie objawy daje wylany amortyzator w samochodzie? Na jakie konsekwencje naraża się kierowca?
Prawidłowe działanie wszystkich układów w samochodzie gwarantują bezpieczeństwo na drodze podczas użytkowania. Nawet pozornie niewielkie usterki lub awarie mogą być poważną przyczyną stworzenia zagrożenia podczas jazdy. Jedną z sytuacja, która jest szczególnie niebezpieczna może być wylanie amortyzatora oraz wszystkie tego konsekwencje. Bardzo ważne jest świadome kontrolowanie stanu technicznego pojazdu i byćie uważnym na wszelkie objawy. Do wylania amortyzatora dochodzi bowiem w momencie, gdy zostanie on całkowicie wyeksploatowany. Takie przypadki zawsze najpierw dają pewne oznaki, na które każdy kierowca powinien zwracać swoją uwagę.
Najważniejsze objawy problemów z amortyzatorem
Objawy zużycia amortyzatora można zaobserwować samodzielnie. Najważniejsza jest uważność na wszelkie zmiany i niespotykane wcześniej objawy. Wyeksploatowany amortyzator oraz cały układ zawieszenia wpływają na stabilność auta oraz jego funkcjonalność.
Podskakiwanie na wybojach
Każdy samochód poruszający się po wyboistej drodze będzie w pewnym stopniu podskakiwał. Siła podskakiwania uzależniona jest od rodzaju i stau zawieszenia. Jeśli jednak pojazd nagle zaczyna podskakiwać znacznie bardziej niż wcześniej warto się tym zainteresować. Nadmiernie wyeksploatowany amortyzator sprawia, że samochód przez dłuższy czas podskakuje nawet już po pokonaniu najbardziej wyobistego odcinka drogi. Brak tłumienia i amortyzowania wybojów to bardzo wyraźny znak zużycia pewnych części samochodu.
Pokonywanie zakrętów
Przejechanie zakrętu z dostosowaną w odpowiedni sposób prędkością nie powinno powodować żadnych nietypowych efektów. Jeśli jednak samochód zaczyna się nadmiernie przechylać i kołysać to warto sprawdzić amortyzację. Utrata pełnej kontroli nad pojazdem podczas pokonywania zakrętów pomimo zachowania ostrożności i dostosowania prędkości jażdy jest niezwykle niebezpieczną sytuacją stwarzającą poważne zagrożenie w ruchu drogowym.
Hamowanie i przyspieszanie
Jeśli droga hamowania samochodu jest wydłużona, a przód zdaje się pochylać to z pewnością można mówić o problemach z prawidłową pracą układu amortyzacji. Niewłaściwe hamowanie to ogromne ryzyko, a sytuacja nazywana nurkowaniem w jego trakcie powinna bardzo zaniepokoić każdego kierowcę. Analogicznie jeśli kierowca zaczyna przyspieszać, a tył pojazdu się pochyla można mówić o podobnych przyczynach. Amortyzacja z całą pewnością nie działa wtedy w poprawny sposób.
Kierownica
Podczas jazdy po wyboistej drodze kierownica zawsze zaczyna się poruszać w nieco niekontrolowany sposób. Jeśli jednak kierownica wibruje lub samoistnie porusza się także podczas poruszania się całkowicie prostą drogą należy to sprawdzić, gdyż może to być wylany amortyzator. Takie niekontrolowane przypadki oznaczają trudności związane ze stabilnością samochodu, a konkretniej jego układu amortyzacyjnego.
Stan opon
Kontrolowanie stanu opon to obowiązek każdego kierowcy. Nierównomierne lub zbyt szybkie zużycie opon i bieżnika oznacza poruszanie się samochodu w nieodpowiedni sposób. Wspomniane wcześniej podskakiwanie na drodze lub przechylanie samochodu na zakrętach powoduje między innymi odrywanie się gumy. Po zauważeniu zużycia opon nie wystarczy więc sama wymiana. Warto skontrolować stan techniczny amortyzatora i całego zawieszenia.
Nietypowe dźwięki
Każdy zużyty w samochodzie element wydaje pewne nietypowe dźwięki. Słyszalne stukanie i pukanie może być sygnałem zużycia zawieszenia, bądź też wylania amortyzatora. Bardzo ważne jest reagowanie na każde nieprawidłowe i niesłyszalne wcześniej dźwięki oznaczające kontakt metalu z metalem.
Wylanie amortyzatora
Widoczne gołym okiem wycieki to bardzo poważny objaw, który może wynikać ze zbyt dużej i nadmiernej eksploatacji amortyzatora. Wyciekający płyn najczęściej oznacza nieszczelności, pęknięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.
Skutki wylania amortyzatora
Wyeksploatowany amortyzator może być przyczyną utraty kontroli nad samochodem w trakcie jazdy. Konsekwencje wylania amortyzatora mogą być różne, lecz z pewnością zawsze są bardzo groźne i mogą prowadzić nawet do wypadków lub kolizji na drodze.
Zużycie poszczególnych części i układów
Poza wymienionymi wcześniej trudnościami z hamowaniem, pokonywaniem zakrętów, zużyciem opon oraz jazdą po wybojach należy liczyć się z utratą właściwej kontroli nad pojazdem. Wylanie amortyzatora wpływa na jazdę i użytkowanie samochodu, a tym samym również i funkcjonowanie innych układów oraz części. Niewłaściwa jazda może powodować nadmierne zużycie i eksploatację samochodu i prowadzić do występowania innych usterek. Dlatego też dostrzeżenie pierwszych niepokojących objawów funkcjonowania samochodu w trakcie jazdy powinno prowadzić do natychmiastowej wizyty u doświadczonego mechanika i kompleksowego sprawdzenia stanu technicznego, a następnie ewentualnej naprawy. Koszty naprawy lub wymiany poszczególnych części z pewnością będą mniejsze im szybciej zostaną wykonane, a pozostałe układy w samochodzie nie zostaną nadmiernie obciążone. Zlekceważenie poważnych objawów to narażanie się na poważne konsekwencje związane z bezpieczeństwem na drodze, a także kosztami napraw.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.