Giełda samochodów używanych – wysokie ceny samochodów zmniejszają sprzedaż?

Zakup samochodu to ważna decyzja w życiu każdego kierowcy. Wielu z nich dąży do tego, aby nabyć pojazd, wydając na to jak najmniej pieniędzy. Jeśli ktoś decyduje się na samochód używany, może skorzystać z wielu opcji, które oferują poojazdy z drugiej ręki. Należą do nich między innymi komisy, internetowe oferty sprzedażowe, a także giełdy używanych samochodów, które od lat cieszą się popularnością, dając korzyści zarówno osobom poszukującym samochodów, jak i tym, które chcą się ich pozbyć. Czy wysokie ceny samochodów w tym wypadku zmniejszają sprzedaż i co jeszcze warto wiedzieć na temat motoryzacyjnych giełd? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Jak działa giełda motoryzacyjna?

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych takie określenie jednoznacznie kojarzyło się z miejscem, gdzie kierowcy chcący pozbyć się samochodów przyjeżdżali w określonym terminie, aby spotkać się z potencjalnymi klientami. Tam ci drudzy mogli zobaczyć wielką ofertą samochodów sprzedawanych przez różnych sprzedających i na miejscu zdecydować, czy chcą dokonać zakupu. Czasy zmieniły się jednak diametralnie, a w związku z tym dzisiaj rosnącą popularnością od lat cieszą się również internetowe giełdy motoryzacyjne. Są to serwisy, na których znajdują się tysiące ogłoszeń, spośród których klienci mogą wybrać dokładnie to, co ich interesuje. Na stronach tych znajdują się zarówno wyróżnione czy polecane oferty, jak i wyszukiwarki, dzięki którym dokładnie można sprecyzować, czego się szuka. Na stronach tych można więc wybrać rodzaj pojazdu, jakiego się szuka, konkretną markę, rocznik, cenę, a także obszar, na jakim chce się dokonać zakupu. Jest to spore ułatwienie dla obu stron, które dzisiaj nie muszą pojawiać się fizycznie na tradycyjnych giełdach, aby dokonać udanej transakcji.

Co oferują internetowe giełdy motoryzacyjne?

Ich największym walorem jest możliwość wyboru konkretnego pojazu bez wychodzenia z domu, co przekłada się na dużą oszczędność czasu, ale to nie wszystko. Niektóre z internetowych giełd motoryzacyjnych pozwalają również na dokonanie oględzin pojazdu bez udziału kupującego. Na czym właściwie to polega? Serwisy te mają do dyspozycji setki profesjonalistów, którzy działają na terenie całej Polski i są w stanie dokonać dokładnych oględzin wybranego pojazdu, a także przygotować raport, pełną dokumentację zdjęciową oraz filmy video nawet w ciągu dwudziestu czterech godzin od momentu wybrania konkretnego pojazdu. W rezultacie w wielu przypadkach tradycyjne giełdy przeniosły się w całości do Internetu, a kupujący i sprzedawca mogą spotkać się dopiero podczas finalizacji zakupu. Cennik korzystania z usług rzeczoznawców jest zależny od tego, jakie informacje mają znaleźć się w raporcie. Najtańszą opcją, której cena nie przekracza czterystu złotych, jest raport mini z zewnętrzną oceną pojazdu, oględzinami wnętrza z filmem oraz jazdą próbną. Z kolei niemal dwa razy droższy może być raport w wersji rozszerzonej, w którym znajdują się dodatkowo oględziny pojazdu w zaufanym serwisie samochodowym, badanie komputerem diagnostycznym, trzydziestodniowa ochrona czy też weryfikacja szkód pojazdu po VIN.

Jak zarobić na sprzedaży używanego samochodu?

W dzisiejszych czasach na rynku wtórnym ma szansę niemal każdy pojazd, który jest utrzymany w dobrym stanie. Brak części do nowych samochodów i konieczność czekania na nie w nieskończoność sprawia, że używane samochody są w cenie bardziej niż kiedykolwiek. Kluczem do szybkiej sprzedaży pojazdu, niezależnie od tego czy jest to samochód na benzynę, gaz czy diesla, jest rzetelnie napisane ogłoszenie, w którym nie brakuje szczegółowych informacji. Wiele zależy również od kondycji pojazdu, jego wieku oraz proponowanej ceny. Warto postawić również na bardzo szczegółową dokumentację zdjęciową i wyszczególnienie wszelkich wad, jeśli samochód je posiada. Uczciwość w tym wypadku przyciągnie klientów, a jej brak przyniesie wielu potencjalnych klientów, którzy koniec końców najpewniej i tak dowiedzą się o szkodach czy wadach pojazdu.  Jeśli dodatkowo sprzedawca samodzielnie wykupi raport auto DNA, to da potencjalnym klientom najsilniejszy sygnał, że nie ma nic do ukrycia, a jego oferta jest uczciwa.

Czy wysokie ceny samochodów zmniejszają sprzedać?

Wysoka cena to pojęcie względne, ale z pewnością można tak powiedzieć o samochodach, których cena jest nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu do podobnych ofert. Przed wystawieniem pojazdu nie giełdę samochodów używanych warto przeprowadzić rozeznanie na rynku, aby zaoferować cenę adekwatną do danego pojazdu w tym wieku, tej marki i z podobnym przebiegiem. Tutaj ponownie Internet staje się wielkim ułatwieniem dla sprzedawców, ponieważ sprawdzenie innych ofert znajduje się w zasadzie w zasięgu kilku kliknięć. Może się okazać, że konieczne będzie obniżenie ceny pojazdu i zarobienie na nim mniejszych pieniędzy czy po prostu wyjście na zero w ostatecznym rozrachunku, ale jeśli zależy nam na sprzedaży samochodu, jest to jedyna droga do sukcesu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.