Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Omawiamy te najważniejsze!

Bez względu na rocznik, model samochodu czy też rodzaj paliwa stosowanego do jego zasilania jest coś, co łączy wszystkie auta. Tym elementem z pewnością są kontrolki na desce rozdzielczej. Posiada je każdy samochód, a niektóre z nich są uniwersalne i w każdym aucie przedstawiane są w taki sam sposób. Na pewno warto wiedzieć, na które kontrolki należy zwracać szczególną uwagę i kiedy reagować natychmiast, jeśli zaczynają się pojawiać.

Kolory kontrolek w autach

Kontrolki w samochodzie mogą mieć różne kolory – czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski czy nawet zielony. Każdy kolor jednak oznacza coś innego i nie zawsze pojawienie się kontrolki jest powodem do zmartwienia. Kontrolki w kolorach zielonym czy niebieskim zazwyczaj mają rolę jedynie informacyjną, uaktywniają się w momencie korzystania z pewnych funkcji samochodu, jak na przykład włączenie świateł zewnętrznych. Dlatego też nie są powodem do zmartwień. Ilość tych kontrolek jest różnorodna, zależna od rodzaju wyposażenia auta. Nowoczesne samochody wyposażone są w bardzo wiele systemów, takich jak system ESP, ABS i wiele podobnych, których zadaniem jest ułatwianie jazdy. Jeśli chodzi o kontrolki które bardziej powinny martwić kierowców, to trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które mają kolor pomarańczowy bądź czerwony.

Pomarańczowa kontrolka –  czy trzeba się martwić?

Pomarańczowe kontrolki nie są wprawdzie powodem do nagłej paniki, jednak są dla właścicieli samochodów są pewnym ostrzeżeniem. Zazwyczaj bowiem ich pojawienie się oznacza wykrycie pewnych problemów, które jednak umożliwiają dalsze korzystanie z samochodu. Korzystnie jednak jest jak najszybciej odnaleźć przyczynę pojawiającej się kontrolki i ją wyeliminować, aby móc w pełni cieszyć się korzystaniem z bezawaryjnego samochodu. Jedną z kontrolek, która objawia się kolorem pomarańczowym jest między innymi ta oznaczająca stan paliwa w baku. Powszechnie przyjęte jest, iż kontrolka ta ma wygląd przypominający dystrybutor paliwa. Zapala się w momencie, kiedy w baku znajduje się minimalna ilość paliwa, czyli tak zwana rezerwa. Dla kierowcy oznacza to informację o tym że należy jak najszybciej dotankować auto inaczej dalsza jazda nie będzie możliwa. Kontrolka, która również zapala się w kolorze pomarańczowym i powinna zmusić kierowcę do myślenia jest ta która przypomina wyglądem sprężynkę. Oznacza ona zazwyczaj problemy ze świecami żarowymi i jest szczególnie istotna dla posiadaczy samochodów napędzanych olejem napędowym. Silniki diesla bowiem do prawidłowego działania potrzebują odpowiednie działających i sprawnych świec, inaczej bowiem samochód się nie uruchomi. Pomarańczową kontrolką, która na pewno powinna zmusić do odwiedzenia warsztatu jest kontrolka zwana powszechnie check engine. W momencie gdy się zaświeci oznacza przede wszystkim problemy ze strony silnika bądź znajdujących się w samochodzie podzespołów.

Obecnie większość samochodów posiada komputery które w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów sygnalizują je właśnie poprzez kontrolkę check engine. Wówczas pierwszym krokiem właściciela powinno być odwiedzenie warsztatu samochodowego w celu zdiagnozowania usterki i jak najszybszego jej usunięcia, bowiem pozostawienie ich bez naprawy może przyczynić się do powstawania znacznie poważniejszych uszkodzeń samochodu.

Czerwony kolor – reaguj natychmiast

Pojawiające się na desce rozdzielczej kontrolki w czerwonym kolorze nigdy nie są dobrym znakiem. Powinny być dla kierowcy sygnałem, że należy natychmiast zatrzymać auto gdyż dzieje się z nim coś poważnego. Do takich kontrolek można zaliczyć na przykład kontrolkę poziomu oleju, często żartobliwie nazywana jest przez kierowców lampą Alladyna, ponieważ rzeczywiście jej wygląd przypomina ten baśniowy przedmiot. W momencie kiedy pojawia się świecąc na czerwono, oznacza bardzo niski stan oleju, który może być spowodowany między innymi wyciekami. W takiej sytuacji powinno się natychmiast przerwać jazdę, skontrolować stan oleju i ewentualnie uzupełnić braki. W sytuacji jednak, gdy kontrolka pojawia się dość często należy jak najszybciej oddać auto do warsztatów w celu zdiagnozowania przyczyny. Kontrolka w kształcie wykrzyknika znajdującego się w czerwonym kółku przypisana jest do układu hamulcowego. Zazwyczaj w sytuacji kiedy kierowca zaciąga hamulec tak zwany ręczny kontrolka świeci się na desce rozdzielczej aż do czasu jego zwolnienia. Nagłe pojawienie się w trakcie jazdy może oznaczać problem z układem hamulcowym, na przykład brak płynu hamulcowego.

Równie istotna i zmuszająca do natychmiastowego zatrzymania się jest kontrolka akumulatora. Jej pojawienie się oznacza problemy z alternatorem, co oznacza problemy z doładowaniem akumulatora. Na pewno po pojawieniu się tej kontrolki jazda nie potrwa długo, gdyż akumulator nie doładowania szybko zużyje nagromadzoną energię. Kontrolka w kształcie termometru pojawiająca się na desce rozdzielczej w kolorze czerwonym to przekroczenie temperatury płynu chłodzącego. W takiej sytuacji również należy jak najszybciej zatrzymać auto.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.